Вхід

Рецепт українського борщу від.. Марка Порція Катона Старшого

ob-05-1024x512

От уже від кого не сподівалася рецептів – то від Марка Порція Катона Старшого Цензора (234-149 рр до н.е.)! Знала, як усі, що полюбляв старий буркотун повчати всіх і кожного, моралізував без кінця і краю, такого собі Манілія вилучив із сенату тільки за те, що той, бачте, поцілував власну дружину вдень (!) і в присутності дочки (розпуста!)! Виступав проти розкошів (де б нам такого Катона до нашого сенату!). Прийнятий з його подачі закон про розкіш збагатив римський ерарій (скарбницю) не багато не мало на мільйон сестерціїв. Без кінця твердив, що Карфаген слід зруйнувати (і це правильно, лиш Карфаген добре б замінити на Кремль).  Ходив без туніки під тогою, бо так ходили предки. Ну, диваком був старий, це відомо.  Худющий і злющий. Зате прожив поважний вік – понад 80 років, у ті часи – довго-предовгожитель. 200px-Marco_Porcio_Caton_Major Виявилося, що Катон полюбляв не лише повчати, а й лікувати!  Залишив цілу спадщину рецептів, один з них – для очищення шлунка. Читаємо.. borshh3

«Візьми горщик, налий туди 6 секстаріїв води і поклади окіст. Як не маєш окосту, то шмат м’яса, але не жирного. Як воно звариться, то поклади туди два качани капусти, два буряки з бадиллям разом, паросток папороті, трохи меркурієвої трави, 2 фунти мідій, рибу головача, скорпіона, 6 равликів та жменю чечевиці. Все це вари, аж поки залишиться 3 секстарії рідини. Масла не додавай.

Візьми секстарій цієї рідини, поки вона тепла, додай один кіаф хіоського вина, випий, передихни, а потім зроби це ще раз. Знову передихни. Як вип’ш те утретє, до прочистиш себе добре. Як захочеш опісля випити ще хіоського вина з водою, то пий, дозволяю. Будь-яка з перелічених речей може прочистити шлунок, стільки речей узято разом, аби прочистити добряче. І ліки ці приємні на смак.»

Оце так ліки! Та це ж наш ріднесенький український борщ! Без картопельки, бо до Колумба ще півтора тисячоліття, з мідіями та равликами – ну, це знижка на середземноморські традиції, чечевицю з успіхом замінює наша квасоля. Ще там скорпіон – ну, якщо ліки – то без скорпіона ніяк, можна ще жабу додати чи іншу гидь. Що є меркурієва трава – тайна сія вєліка. Але загалом – нормальний український борщ! ob-05-1024x512 І нема в тім дива, якщо пригадати етруське походження Катона..

1699загальна кількість відвідувань,1відвідувань сьогодні

Без коментарів

Додати коментар