Вхід

Що їсти, щоб бути щасливим? Урок 2

maxresdefault

Урок 2

Серотонін – «гормон радості»

Серотонін називають «гормоном радості». Власне, це нейротрансміттер – речовина, що забезпечує передачу нервових імпульсів від однієї клітини до іншої. 886285 Він виробляється з амінокислоти триптофану шляхом її гідроксилювання, яке відбувається в присутності іонів заліза. Іони кальцію також активують синтез серотоніну. Тому в людей, хворих на анемію – недокрів’я, і в тих, кому бракує в організмі кальцію, синтез серотоніну затруднений. І студенти відповідають викладачу: «У клінічній картині анемії типовими скаргами є слабкість, загальне нездужання, зниження працездатності, швидка втомлюваність, блідість..».

Упізнали? Швидка втомлюваність, поганий настрій.. сумно.. немає радості від життя.. А все це вони, іони заліза.. власне, брак цих необхідних для синтезу серотоніну іонів.

Тільки прошу не чекати, що зараз піде реклама якогось із препаратів, як це робиться на інших сайтах, які задля цього й відкривають.

Я – лікар. Я хочу, щоб ви були здоровими. От просто хочу. Я маю право?

Отож – для синтезу гормону радості необхідно так багато! А саме:

  • Продукти, що містять триптофан
  • Глюкоза (вуглеводи)
  • Рухова активність
  • Сонячне світло

Sunflowers at Sunset Триптофан – незамінна амінокислота, не синтезується в організмі людини, значить, для його поповнення існує єдине джерело – їжа. Триптофан міститься в багатій тваринними білками (протеїнами) їжі. Триптофанвмісні продукти:

  • молочні продукти,
  • яйця,
  • м’ясо,
  • риба,
  • чорний шоколад,
  • горіхи,
  • фініки,
  • банани.

shutterstock_621455843-800x533

Вміст триптофану у продуктах харчування

  Продукт Білок (г/100 г) Триптофан (г/100 г) Триптофан/ білок %

Вівсянка варена

2.54 0.04 1.16
молоко 3.22 0.08 2.34
яйця 12.58 0.17 1.33
кунжут 17.00 0.37 2.17
соняшник насіння 17.20 0.30 1.74
гарбузове насіння 33.08 0.57 1.72
спіруліна сушена 57.47 0.93 1.62
сир чеддер 24.90 0.32 1.29
соя, сира 36.49 0.59 1.62
сир пармезан 37.90 0.56 1.47
шоколад 12.9 0.13 1.23
свинина 19.27 0.25 1.27
курятина 20.85 0.24 1.14
лосось 19.84 0.22 1.12
банани 1.03 0.01

0.87

Але просто їстоньки м’яско – недостатньо. І рибку – недостатньо. І сир пармезан з кунжутом, посипаний спіруліною.. Навіть шоколаду з горіхами струбити, яко миш, недостатньо.. Бо споживання протеїнової їжі як таке не підвищує вмісту серотоніну в мозку.

Далі трішки мудрих слів, щоб пояснити, як функціонує мудра машина, яка називається людським організмом, і яку ми нещадно експлуатуємо, визискуємо, з якою експериментуємо, граємося, а потім питаємо – а чому це вона зламалася? Чому це я не така вже й молода і здорова, як собі намріяла? І чому моє роздільне харчування і сироядєніє загнало мене в депресію? Що я не роздільно і не сиро їла?

Чому?

А тому..

Бо не сьогодні і не нами придуманий найефективніший спосіб харчування – перше, друге, третє – салатик, боршик або зупка, мняско з бараболькою і солодке на десерт. Ням-ням, а потім трішки у люлю – і от вам відро серотоніну, насолоджуйтеся. Ну, щоправда трішки ожиріння, але ж із серотоніном!

Як це працює?

Триптофану не так легко потрапити у мозкову речовину. Причиною цього є наявність гематоенцефалічного бар’єру, що лімітує надходження в мозок великих молекул. При перетравленні протеїнової їжі вивільняється кілька амінокислот, подібних за розмірами з триптофаном. Вони конкурують з ним у переміщенні в мозок. Як не дивно це звучить, щоб у мозок потрапило більше триптофану, потрібно їсти те, що майже цілком складається з вуглеводів, – хліб, рис, макарони, чисті вуглеводи: цукор або фруктозу.

Їжа, збагачена вуглеводами, що ми зазвичай споживаємо на десерт, стимулює виділення інсуліну, що регулює вміст цукру в крові. Інсулін допомагає триптофану подолати гематоенцефалічний бар’єр. А там з нього утвориться серотонін. Щоправда, лише 5% серотоніну виробляється у мозку – це тригерна, стартова доза, основна його кількість продукується клітинами кишечника, зокрема 12-палої кишки.

Висновок: вуглеводна їжа, споживана відповідно до правильно розрахованого режиму, стимулює продукцію серотоніну, а це може благотворно вплинути на настрій. Себто – спершу білкова їжа, потім – десерт.

А ви себе не раз запитували – та що ж таке, пообідала, а потім так солодкого хочеться, що немає стриму! Глянеш на талію – ніби не варто ті солодощі їсти.. А тягне, як Сулеймана до Роксоляни!

Любі колєжанки, розслабтеся і не боріться з організмом – не ви його придумали, не вам ламати.. Покоріться, яко Роксоляна Сулейманови, і буде вам щастя.

Здогадуєтеся тепер, чому дієти заганяють нас, грішних, у люту депресію? А то все він, гематоенцефалічний бар’єр, то він інсулін з триптофаном.. І бігає клітинами ота нещасна 5-триптофангідроксилаза, просить, благає:

- Галю, та вже зїж трохи тої рибки, та й ковбаски теж! Скільки там тих калорій..

А Галя:

- Нє, не буду! Я суконку нову купила! Різдво скоро, не влізу.. Ну, хіба трішки..

- А тортика? Ну, шматочок.. Щоб хоч крапелька інсуліну в кров пішла..

- Нє, про тортик навіть не проси! Не для того я ґудзик на спідниці на найкрайніший край перешила!

- То ти так зі мною, Галю? Ну, стривай, стривай.. От не гідроксилюватиму я твого триптофану! А моя колєжанка не карбоксилюватиме. І не виробимо ми тобі серотоніну, так і знай! А ти собі там плач, ридай, нензай, нас то не обходить. Нема інсуліну, нема іонів заліза, нема пий – нема грай! Отак тобі, Галю!

І піде собі Галя в новій суконці, у файній спідниці межи люди, але сумно їй.. і не радісно.. Депресняк у Галі..

KOV03 А як же він працює, серотонін, гормон радості?

Біологічні ефекти серотоніну:

  • Нормальний рівень серотоніну забезпечує добрий настрій. Чуєш, Галю? Нема серотоніну – нема счастья в жизні..
  • Забезпечує рухову активність. От чому в сонячний день нам хочеться не йти, а бігти, стрибати, танцювати – без причини, просто так.. бо сонечко.. А Галі – не хочеться..
  • Покращує згортання крові. Які у Галі менструації – краще не згадувати.. Але то на ліпше – колегам-гінекологам заробіток.
  • Є регулятором болю. Чим нижчий рівень серотоніну, тим сильніше сприймається біль. Високий рівень серотоніну підвищує поріг больової чутливості, тому допорогові подразники до мозкових центрів не потрапляють. Тому біль, навіть сильний, легше переноситься на позитивному настроєвому тлі. Мама, що радісно очікує дитинку, менше страждає, ніж та, що та, що готується морально до жахливих мук, які їй описали колєжанки по Інтернету. Післяопераційний період проходить легше у хворого, налаштованого на оптимізм. Тому стеліть собі під кожну проблему серотонінове тло – шоколадку з горішками і посмішку..
  • Забезпечує моторику шлунково-кишкового тракту. Дивимося на сонечко, їмо рибку і мняско, дзьобаємо насіння – соняшникове і гарбузове, гамаємо шоколадку й бананчик – і все буде бур-бур-бур..
  • Є одним із стимулів овуляції. А от про це – найцікавіше – для дівчат окремо. Для тих, хто скачає і прочитає “Маленькі чудеса гормонів”

А якщо серотоніну бракує? Що тоді? Тоді сумно.. Низький рівень серотоніну в мозку людини спричинює симптоми невротичних розладів, навіть до суїциду.  Галю, чуєш? То не жарти.. 100-141-1 Рівень серотоніну у мозку людини може знижуватись під впливом стресу, тривалого перебування в темному приміщенні, прийомі певних ліків, алкоголю, нікотину. Брак сонця, а отже – низька продукція серотоніну може бути причиною сезонної депресії.

У нічний час, за умови відсутності світла, серотонін в епіфізі трансформується в мелатонін.

Отепер ми дісталися до нашої основної теми – вчитися правильно спати.

Але про це – наш наступний урок.

15322загальна кількість відвідувань,6відвідувань сьогодні

4 Коментарі
  • Ірина Повар
    Опубліковано 19:18h, 18 Квітень Відповіcти

    Суперська стаття. Саме переживаю невроз, а це як я вже розуміє, ну дуже паршива болячка. Дякую за доступний виклад

    • Леся Романчук
      Опубліковано 20:59h, 21 Квітень Відповіcти

      Неврози – прикра річ. Але все лікується добром, любов’ю і правильним поглядом на життя. Здоров’я!

  • Юлія
    Опубліковано 16:36h, 19 Жовтень Відповіcти

    А той серотонін, який виробляється в кишківнику, проникає через гематоенцефалічний бар’єр?

  • ucuz uc satın al
    Опубліковано 21:48h, 05 Січень Відповіcти

    It is very comforting to see that others are suffering from the same problem as you, wow!

Додати коментар