Вхід

Сон – це робота. Урок 3

844198

Урок 3

 

Мелатонін – гормон сну

 

Уночі потрібно спати.

- Ото іще! – розкричалися сперечайки. – Буду я третину життя проводити в стані ведмедя в барлозі! Життя коротке, час минає швидко, довкола стільки цікавого, а ти щовечора – в люлю і бай-бай.. Навіть не вмовляйте, хто куди, а ми – до нічного клубу!

Ну от, ти йому – про фізіологію, а воно тебе не слуха..

Ну, нє – то нє.. поговоримо з тими, хто залишився і читає.

Насправді сон – не відпочинок. Насправді сон – робота.

Коли ми заплющуємо очі, розпочинається непомітна, але дуже корисна і потрібна робота організму – він лікує сам себе, рятує сам себе, ремонтує сам себе. Але йому потрібен час і ліки.

Часу ми йому зазвичай даємо мало – у нас нічний клуб, у нас праця і навчання, у нас – святая святих – його величність Фейсбук. Яке там спати!

- Ну, нє – то нє, – тихо бурмоче майстер, що саме взявся ремонтувати ваші судини, печінку, нервову систему.. – Знову нічого не встиг.. Тільки почав, а тут – будильник.. а проблеми накопичуються.. Не можу я так, мені потрібен час – і ліки.

Ліки називаються мелатонін.

Універсальні ліки від всіх хвороб, організм виробляє їх сам, а за ефективністю їм просто немає рівних.

У нічний час за умови відсутності світла серотонін в епіфізі трансформується в мелатонін.

KOV03

Прочитайте, зрозумійте, запам’ятайте: без серотоніну, який ми виробили удень, при яскравому сонячному світлі, не буде мелатоніну, який ми вироблятимемо у стані сну, у темряві.

 

Якщо епіфіз –  біологічний годинник, то мелатонін – маятник, який забезпечує хід цього годинника. Зниження його амплітуди призводить до зупинки.

“Сон – кращі ліки”, “з горем потрібно переспати” – народна мудрість абсолютно права. Безліч наукових досліджень підтверджують: хто багато спить, той довше живе і менше хворіє. Безсоння – біда для організму.

Вночі треба спати.

Саме вночі виробляється 70% добової кількості мелатоніну – гормону, який захищає нас від стресів і передчасного старіння, від застудних і навіть онкологічних захворювань.

Секреція мелатоніну підпорядкована циркадіанному (добовому) ритму. Концентрація гормону в крові максимальна в темний час доби, мінімальна – у світлий. Вночі його концентрація в 5–10 разів вища, ніж удень. Максимальна кількість мелатоніну синтезується у молодих людей, з віком синтез поступово зменшується аж до припинення у старості. Найвищий рівень мелатоніну в немовлят – у 40 разів вищий, ніж у дорослих.

Спостерігають також сезонні коливання вмісту гормону в крові людини. Максимальний рівень секреції відзначають узимку, мінімальний – улітку. От чому взимку нам так хочеться тепла, чаю з медом, муркотливого кота і спатки..

Синтез і секреція гормону залежать від освітлення – надлишок освітлення гальмує його утворення. Електромагнітне поле Землі також впливає на продукцію гормону сну. При спокійних геомагнітних обставинах продукція мелатоніну вища, а під час геомагнітної бурі добовий ритм мелатоніну згладжується –концентрація гормону однаково низька і вдень, і вночі. А навколо нас не тільки геомагнітне поле.. Є ще штучне електромагнітне випромінювання у кожній оселі: мікрохвилівки, мобільні телефони, Інтернет.. Ми навіть не здогадуємося, що цим вбиваємо свій сон.

 

Продукція гормону починає зростати із заходом сонця, досягає максимуму з 0 до 4.00 ранку і на світанку падає.

Поки ми спимо, мелатонін інтенсивно працює – відновлює, ремонтує, зміцнює.. Адже він – один з найсильніших природних імуномодуляторів та антиоксидантів, найпотужніший поглинач вільних радикалів.

 

Основні ефекти мелатоніну

 

  1. Нормалізація циркадіанних ритмів. Бути активним удень і добре спати вночі – результат плідної співпраці братів-гормонів серотоніну і мелатоніну.
  2. Антиоксидантний ефект. Молекула мелатоніну впливає на процеси вільнорадикального окиснення в людському організмі. Всім відомо, що вільні радикали (Ляшко тут абсолютно ні при чому!) – це уламки молекул, в яких є неспарені електрони, і це робить їх агресивними. Вони руйнують мембрани здорових клітин, проникають всередину і навіть змінюють структуру ДНК. Результат – передчасне старіння, розвиток спершу доброякісних, а потім – злоякісних пухлин.  Мелатонін – найпотужніший антиоксидант, який утворюється ендогенно, – в нашому організмі.
  3. Нормалізація жирового та вуглеводного обміну. Коли ми спимо – ми худнемо. І не тільки тому, що поки спимо – не їмо. Мелатонін нормалізує жировий обмін. Так що замість їстоньки краще спатоньки. То спеціально для Галі.
  4. Зниження частоти раку. Завдяки антиоксидантному ефекту мелатонін «виправляє» структуру ДНК, пошкоджену вільними радикалами, що запобігає злоякісному переродженню тканин.
  5. Відомі також контрацептивні властивості мелатоніну. Тут жодних наукових підтверджень не треба – коли спиш, завагітніти не можеш. За умови, звісно, що чоловік також спить..
  6.  Збільшення тривалості життя.

 

Люди, змушені регулярно працювати ночами, відчувають хронічний дефіцит мелатоніну, тому мають на 40-60% більший ризик розвитку коронарної хвороби серця і судин і метаболічного синдрому – сукупності ожиріння, гіпертонії, діабету та атеросклерозу – букету «хвороб сучасної цивілізації», який вкорочує нам життя.

 

А тепер – про найцікавіше – про світлове забруднення..

Але про це – наступний урок.

3356загальна кількість відвідувань,4відвідувань сьогодні

3 Коментарі
  • Анжела Горпинчук
    Опубліковано 16:21h, 04 Грудень Відповіcти

    З величезним задоволенням перечитала про корисність сну у продукуванні мелатоніну!!! Через привілей бути домогосподаркою користуюся нагодами поспати, і по собі можу спостерігати, як чудотворно це впливає на мій покладистий характер :) :) :) І ще… пункт 3 і для Галі, і для Анжели :)

  • Анжела Горпинчук
    Опубліковано 18:34h, 04 Грудень Відповіcти

    А найбільше сподобався виклад наукового матеріалу! Так гарно і доступно, і весело викладений науковий матеріал!!!!!!!!!!!!!!! Ви, пані Лесю, неймовірна!

    • Леся Романчук
      Опубліковано 16:13h, 05 Грудень Відповіcти

      Робота лікаря полягає ще й у тому, щоб спонукати людей до здорового способу життя. Іноді для цього треба пояснювати складні речі доступно і просто. Я так і студентів вчу.. і тепер вчу вже їхніх дітей..
      Якщо комусь ця інформацяія придасться у житті – дуже рада.

Додати коментар