Вхід

Текля, що зцілює серця

svyatayavelikomuchennicaFyokla_560

Письменник розповідає людям історії, які роблять життя світлішим і часом змінюють його на краще.

Одну з таких історій розповім сьогодні. На жаль чи на щастя, вона – з мого життя.

7 жовтня 2013 року у Тернополя померла моя тітка Текля Романчук. Через 40 днів – друга тітка – Корнеля з Гусятина. Ще через 40 днів смерть утретє завітала до нашої родини і завдала найстрашнішого удару, забрала наймолодшого з нас – мого сина Сашка. Три смерті в одній сім’ї через 40 днів, на жаль, не легенда. Так було.

Минув гіркий і скорботний рік..  7 жовтня 2014-го ми із сестричкою Наталею поминали тітку Теклю. І згадалося, як монахиня сказала на похороні,  що цьоця померла у день своїх іменин, у день св. Теклі.

Багато років тому покійна Любомира Бойцун, відомий краєзнавець, людина, що знала про Тернопіль усе, розповідала, що до першої світової війни у нашому місті було всього два пам’ятники – Адаму Міцкевичу і.. фігура св. Теклі, яка стояла у сквері на бульварі Шевченка, приблизно там, де колись був бюст Карла Маркса, а тепер – Ярослава Стецька, на тому ж постаменті.

текля2

Чому саме фігура св.Теклі? А тому, що першомучениця Текля – свята покровителька міста Тернополя.

Розмова відбувалася у видавництві «Джура», де саме готували до першого видання «Тернопіль у плині літ», пані Любомира показала старі фото фігури Теклі й додала, що у тому ж сквері була й легендарна тернопільська криниця, вода в якій упродовж усього року зберігала властивості свяченої, і коли хтось хворів, то приходили по воду «від святої Теклі», бо хворі швидше видужували.

Тут стояла св Текля

Тоді мені це здалося красивою легендою, не більше. Та коли стається біда, мимоволі замислюєшся – за що?  Або – навіщо? Може, це якийсь знак згори?

Вирішила запитати у св. Теклі. Довідатися, ким вона була.  І дізналася про неймовірне!

st_thekla

Першомучениця Текля – рівноапостольна, учениця св. Павла. Походила із заможної сім’ї, жила у м. Іконія, куди під час своєї першої місійної подорожі завітали св. Павло і Варнава, і там проповідували.  Вісімнадцятилітня дівчина увірувала в Христа, близько до серця сприйняла побажання апостола Павла зберігати цноту і служити Христу в безшлюбному стані. Так близько, що відмовилася від шлюбу, розірвала заручини і вирішила піти разом з апостолами.

fresko_paulusgrotte_ephesus

Старовинна фреска в ефеській печері – св. Павло і св. Текля

За такий непослух дівчина зазнала страшної кари – її вирішили стратити! Щоб не поливати крові, засудили до спалення на вогнищі. Коли вогонь розгорівся, Текля почала молитися Христу і сталося диво – у відповідь на відчайдушну молитву дівчини Господь послав дощ, вітер, бурю! Вогнище згасло, буря розігнала людей, і Текля змогла утекти. Наздогнала апостолів Павла і Варнаву в їхній подорожі і приєдналася до них. Апостоли не надто зраділи – дорога була важкою та небезпечною, проповідь Христового слова наштовхувалася на опір з боку юдеїв – Павла то кидали до в’язниці, то побивали камінням, але юна Текля була незламною – ішла за апостолами, ішла за Христом. Намагалася допомагати людям Божим словом, пробувала лікувати. І виявилося, що вода – ота сама послана Господом для її порятунку вода! – в її руках стає цілющою!

Випробування вогнем було першим, та не останнім. В Антіохії молода й прекрасна дівчина впала в око тамтешньому прокуратору Александру. За відмову підкоритися та визнати богів язичників засуджена до страти – вирок мали виконати леви – у Римі царює Нерон.. Та люті звірі не зачіпають Теклю, навпаки, левиця захищає її від лева..

св.Текля франц антон маульбертш

Картина Франца Антона Маульбертша “Свята Текля”

Текля прожила довге життя – аж дев’яносто літ, була першою християнською цілителькою. Лікарської майстерності вчилася в євангелиста Луки, що був лікарем.  Стала першою в історії християнства монахинею, вела праведне життя, лікувала людей, несла їм Христову правду. На схилі літ язичники хотіли збезчестити старшу жінку, вбачаючи в її чистоті силу та загрозу власній нечестивості, та Господь знову порятував Теклю – скеля розступилася і сховала її тіло. Це сталося в Сирії, на тому місці досі є монастир св. Теклі, розташований у скелі. Поселення називається Маалюля.

монастир св теклі маалюля2

191493_900

маалюля скеля

Монастир св. Теклі у Сирії, поселення Маалюля

Мощі св. Теклі зберігаються в монастирі.. А душа – на небі. І чує нас, коли благаємо: «Текле, свята покровителько нашого міста, допоможи в моїй біді, проси за мене Господа!»

Текля творить дива. Текля зцілює серця. Вона насправді це робить – і почала просто з мене. Зцілила душу, повернула радість, омила своєю чудотворною водою біль материнського серця і змусила повірити – Господь дає втіху всім, хто вірить у нього.

Текля, що зцілює серця, з нами. Я знайшла її у простий і чудесний спосіб. Цілком випадково. Щойно начиталася з усіх можливих джерел про діяння св. Павла і св. Теклі (є такий апокриф), як Господь вказав місце.  Зустріла нашого доброго пастиря, о.Івана Говеру. А де зустрінеш священика, як не біля катедри? Із захопленням розповідаю про Теклю, про те, що дізналася, а отець усміхається і показує на одну з фігур у ніші біля входу до храму: «Так ось вона, наша Текля! Кілька років тому відновили!»

d13bc52e066d26a4cbebc9628229749b

Того самого дня я привела до жіночої фігури з хрестом, що стоїть ліворуч від входу до катедри, голову Тернопільського міщанського братства Юрія Войтовича: «От вона, та, що несе спокій нашому місту, що вилікує його рани, допоможе кожному, хто попросить». Тепер завдання нашого братства – віднайти криницю св. Теклі.  І відновити фігуру на місці, звідки знесли її нечестиві руки більшовиків. Повернути місту його святу заступницю. Теклю, що зцілює серця.

Текля стала однією з героїнь книги, яку я зараз пишу,– книги про перших християн. Її дивовижна доля, переплетена з долями і діяннями святих апостолів Павла, Варнави, Луки, Климента, має стати добрим прикладом служіння Христу і людям у найважчих обставинах.

3433загальна кількість відвідувань,1відвідувань сьогодні

2 Коментарі
  • viktor
    Опубліковано 07:44h, 24 Червень Відповіcти

    Вірити в св’ятіть св. Теклі, котра має величезну силу оберігання від хвороб і зціленняі дуже добре..!

Додати коментар