Вхід

Як у нас украли ніч. Урок 4

2f49f4c-zemlia-svitlo-lampy (1)

Ну що, люде, вітаймо один одного! Крадуть все. Украли навіть те, що украсти нібито й не можна – ніч..

- Оце анамаєш! Агій на ваші голови! Всюдизрада! Крадуть і виводять в офшори! Обдерли нарід до нитки, а тепер ще й це? Вкрали.. ніч? Оту нашу зоряну? І зірки вкрали? Кому продали? А як вони то потрафили? – обнялися нарешті зрадофіли та контрзрадники в єдиному пориві.

Отак воно.. і собаки не брехали, а ніч у нас із вами украли.

Щоб виявити крадіжку, досить вимкнути світло в кімнаті. Вимкнули. І що, ваше вікно є чорним квадратом? Анітрохи.. Навіть опівночі, коли начебто «ставок заснув, змовк спів пташиний серед темряви в глушині» денне світло трохи змеркло, але не зникло..

zvezdnaya-noch.orig

Вночі має бути темно. Геть темно. Темно аж чорно (за винятком критичних днів, коли повний місяць і хтось літає на мітлі). Ту ніч, коли справді темно, шукай десь у диких горах..

trevor_klatkko_death

А у нас?

А у нас – майже білі ночі.

І це називається «світлове забруднення».

- Анамаєш знов! А трясцябитовсьовхопила! Вже всьо навколо випаскудили – і повітря, і воду.. Але як же то можна – запаскудити ніч?

Здається, світлом можна висвітлити, але забруднити?

Вітаю, земляни, у вас вийшло!

direct-2-51

Так що ж воно таке, це незвичайне забруднення?

«Світлове забруднення – різновид фізичного забруднення, порушення інтенсивності і ритміки природної освітленості певної території в результаті дії штучних джерел світла, що викликають аномалії в існуванні усього живого – рослин, тварин, людини».

Ми захоплено милуємося чудовими картинами Землі з Космосу. Як же гарно! Скрізь усе світиться! І карти не треба – он де чітко видно Японію, США і Канада сяють, ніби контури хто на карті обвів, а в Європі – просто краса – столиці країн – величезні світлові плями, уздовж доріг – вервечки світла – рухомого і нерухомого..

49257main_europe_nightm

Гарно ж як..

А нічого гарного, окрім картинки, немає. Бо світлове забруднення – ще один із вкрай шкідливих факторів, що згубно діють на людське здоров’я.

У нас украли ніч. Разом з нею вкрали сон.

Чи не кожен другий землянин, особливо ті, хто живе у мегаполісах, скаржиться на проблеми зі сном.

В чому причина?

Ті, хто уважно вивчив попередні уроки, вже зрозуміли – відсутність чіткого чергування світла і темряви згубно впливає на наші циркадіанні ритми. Ми втратили темряву, а разом з нею – мелатонін і сон.

titulka_65

У великому місті – безліч джерел світла. Мегаполіси світяться і мерехтять рекламою, назвами магазинів і товарів, куди не глянь – кольорові ліхтарики.

23795932_10214304480784356_1019413316324587708_n

І це прекрасно! Це красиво! Це – необхідно. Ми потребуємо світла всюди. Окрім спальні.

А що маємо навколо? Над містом нависає світлове поле. І чим більш забруднене повітря, тим цей світловий смог потужніший – промені штучного світла відбиваються від часточок пилу, розсіюються – небо світиться відбитим сяйвом міст.Це красиво? Але це шкодить здоров’ю.

Рівень електромагнітного, зокрема світлового забруднення великих міст настільки зріс за останні роки, що Всесвітня організація охорони здоров’я вивела цю проблему на одне з пріоритетних для людства місць.

Першою країною, де законодавчо було обмежено світлове забруднення, стала Чехія. Пізніше до неї приєдналися Франція, США.

У великих містах електромагнітний фон перевищує природний в десятки і сотні разів. 

Нас усюди оточують його джерела, – і вдома (електромережі, побутові прилади ), і на вулиці (електротранспорт, радари, лінії електропередач, теле- і радіостанції), і на роботі (комп’ютери, мобільні телефони).

Ще в 1964 р. німецький дослідник Йохле відзначив, що у мишей при цілодобовому освітленні кількість пухлин молочної залози значно більша, ніж у тварин, що знаходяться у звичайному світловому режимі.

                                                       Ризик раку молочної залози у жінок

             залежно від експозиції до світла в нічний час (за даними ВООЗ)

 

            Спосіб життя пацієнтів                  Ризик раку молочної залози

Безсоння (1 раз на тиждень)                           1,14 (1,01 – 1,28)*

Безсоння (3 рази на тиждень)                         1,40 (1,00 – 2,00)

Безсоння (більше 4 разів на тиждень)           2,30 (1,20 – 4,20)

Яскраве освітлення у спальні                         1,40 (0,80 – 2,60)

Робота в нічну зміну                                        1,60 (1,00 – 2,50)

 

У 2009 році дослідники з Університету Хайфи (Ізраїль) за участю професора Річарда Стівенса з Університету Коннектикуту (США) співставили дані Міжнародного агентства з дослідження раку по захворюваності на рак простати в 164 країнах світу з рівнями нічного освітлення, виміряними за супутниковими знімками.

 

Ступінь світлового забруднення                  Кількість раку простати

Низький рівень нічного освітлення                     66,77 на 100 000 осіб

Середній рівень нічного освітлення                     87,11 на 100 000 осіб

Високий рівень нічного освітлення                     157,0 на 100 000 осіб

 

У 2007 р. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я віднесла роботу у нічний час до вірогідних канцерогенних чинників.

В останні роки значно виріс рівень захворюваності на міому матки та ендометріоз (гормонозалежні захворювання), особливо серед населення великих міст, їх навіть почали називати «хворобами цивілізації».

Захворюваннями жіночої репродуктивної сфери, в патогенезі яких має велике значення порушення чергування дня і ночі, з великою вірогідністю є:

  • Міома матки
  • Полікістоз яєчників
  • Мастопатія
  • Ендометріоз

Чоловіки, не тіштеся.. у вас не так багато органів, які може уразити гормональний розлад, але й однієї простати досить, аби мати безліч проблем.

А чому це шкодить здоров’ю і головне –  що із цим робити – в наступному розділі.. Мудрі поради – завтра.

2174загальна кількість відвідувань,1відвідувань сьогодні

2 Коментарі
  • Анжела Горпинчук
    Опубліковано 20:40h, 07 Грудень Відповіcти

    Свята правда!… А ще я не люблю місто, бо тут не видно зір…

Додати коментар