Вхід

Рим. Початок. В гостях у Мойсея

DSCN4505 [HDTV (720)]

Коли вранці ти прокидаєшся і розумієш, що довкола – місто, якому 2800 років, в якому зібрані незліченні скарби і яке чекає на тебе, кава не так уже й тонізує. Головне – це передчуття зустрічі – з містом і з людиною, яка має познайомити нас із ним.

З пані Олександрою Лукань ми запізналися випадково через Фейсбук. Соціальні мережі для того й вигадані, щоб незнайомі люди могли комунікувати, але ця зустріч виглядала незвичайною. Все видавалося Господнім знаком – ми саме зібралися їхати до Риму, а пані Олександра виявилася.. професійним ліцензованим гідом по Риму та Ватикану! Просто чудеса якісь! Понад те – сама запропонувала показати нам місто! Та ще й відповідно до наших зацікавлень.

Тому сьогодні – особливі, авторські екскурсії від Олександри Лукань!

лукань

Сьогодні – не гонка за гідом і спостереження його парасольки чи п’ят, сьогодні – його величність Рим.

З пані Олександрою ми зустрілися біля метро Кавур.

DSC_6855 [HDTV (720)]

Одразу впізнали цю струнку юну жінку. І її одразу захотілося обійняти. Далеко не кожного пускаєш до серця отак одразу, з першої зустрічі.

DSC_6871 [HDTV (720)]

Олександра Лукань – наша землячка зі Львова, майже 10 років мешкає в столиці Італії. За професією – історик. Журналіст. Починала у Римі як редактор газети. За роки роботи має понад два десятки авторських екскурсій – загальних, цікавих кожному, хто прагне познайомитися із Вічним містом, та особливих, із певним спрямуванням. А наше з Тарасом спрямування просте і зрозуміле кожному християнину – вклонитися святощам Риму.

Від нашої неоціненної супутниці дізналися стільки, й завдяки їй побачили стільки, що буде гріхом великим не спробувати передати вам бодай частку відкритого нашим очам і серцям.

Тому моя фотоподорож буде не по місту, а по кожній церкві окремо.

Наша зустріч біля метро Кавур визначалася тим, що того дня була призначена наша зустріч із читачами при парафії Сергія і Вакха. Та про це – згодом.

DSC_6880 [HDTV (720)]

Від маленької гамірної площі крокуємо тісними безладними вуличками району, що за часів давнього Риму називався Субура – будували як кому виходило, тому все так заплутано і криво – звідси – сумбур. Сумбурно-таки..

 DSCN4510 [HDTV (720)] DSCN4511 [HDTV (720)]

Рим – не тільки вулиці, а й сходи.

DSC_6879 [HDTV (720)]

На цих пагорбах інакше не можна. Йдемо до базиліки св.Петра у веригах. Підіймаємося сходами крізь будинок, мальовничо повитий плющем. І пані Олександра оповідає, що сходи – не просто собі сходини.. тут у давні часи розгоралися такі пристрасті..

DSC_6881 [HDTV (720)]

Згадую голос нашого гіда: “З вулиці Кавур, що з’єднує імператорські форуми із вокзалом Терміні, широкими сходами піднімаємось до монументального палацу, обвитому плющем, за яким не відразу і побачиш вишуканий балкон-лоджію, спроектований Рафаелем. Притишує зелень і якесь ледь відчутне сум’яття, що з’являється відразу, після першого погляду на сходи, на арку і величний палац. І зовсім скоро все стає зрозумілим. За легендою тут проживав Сервій Туллій – шостий римський цар (етруський , пам’ятаєте, в дореспубліканський період було сім етруських царів, перші з яких – Ромул і Рем). І було у нього дві доньки Туллії (в стародавньому Римі у патриціїв жіночих імен не було – доньки брали родинне ім’я  - домен і номен, а щоб не сплутати, яка саме, уточнювали числівником Пріма, Терція, Октавія. Наприклад, у Юлія Цезаря була дочка Юлія (другу дочку називала Юлілла, третю – Юлія Терція, в родині Сервіліїв – Сервілія, Доміціїв – Доміція – Доміцилла  :) ) Не зважаючи на курйозний відступ, історія родини – трагічна. Одна із Туллій, негарна, зла і підступна, спочатку із ревнощів вбиває свою гарну і добру сестру, попередньо спізнавшись із її чоловіком, вбиває свого супруга, а далі – скидає з трону батька, та ще й прокочується по його тілу на колісниці, яку не зуміла стримати. Всі ці пристрасті відбувались на сходах.”

DSC_6904 [HDTV (720)]

На оцих самісіньких сходах.. Брррр… Та це ще не кінець. Минуть роки, і ці сходи називатимуть “Скала Борджіа”.. Будинок з плющем сумно відомий папа Родріго Борджіа подарує своїй коханці Ваноцці Каттані, яка народила йому таких чудових і відомих діток, як синочки Чезаре, Джованні і донечка Лукреція (на її могилі написано: «Лукреція – дочка, дружина і невістка Родріго Борджіа» – що сіє значить, широкому загалу відомо). Отут дітоньки бігали, розважалися, отут потім знімали фільми про їхні милі розваги – на цих не менш сумно відомих сходах. Але історія цього папського і дуже «святого» сімейства не входить до сфери моїх наукових зацікавлень.

Отакий він, Рим – святощі й розпуста поруч, на одних сходах. Бо ж сходами можна підійматися, а можна – зовсім навпаки..

DSC_6906 [HDTV (720)]

 Пробігаємо чимскоріш під аркою будинку злочинного папи, й опиняємося на залитій сонцем, просторій і світлій площі. Ця місцина була віддавна облюбована римськими патриціями. Серед інших розкішних палаців (розкопки підтверджують їх наявність тут, починаючи із 3 ст. до н. е.) стверджують історики , тут проживали Юлій Цезар, Клавдій, Мессаліна , Нерон. 

DSC_6885 [HDTV (720)]

Ми піднялися до базиліки Сан-П’єтро ін вінколі – скромної, непримітної, як більшість старих римських церков. Церква збудована у 432-440 роках для почитання особливої реліквії – ланцюгів св..Петра, якими апостол був скутий за часів своїх арештів – в Єрусалимі у 42 році за наказом Ірода Агріпи і у Римі за часів Нерона.

DSC_6883 [HDTV (720)]

Про перше ув’язнення і чудесне звільнення від вериг читаємо у Діяннях апостолів: «5 Отож, у в’язниці Петра стерегли, а Церква ревно молилася Богові за нього. 6 А як Ірод хотів його вивести, Петро спав тієї ночі між двома вояками, закутий у два ланцюги, і сторожа пильнувала в’язницю при дверях. 7 І ось Ангол Господній з’явився, і в в’язниці засяяло світло. І, доторкнувшись до боку Петрового, він збудив його, кажучи: Мерщій вставай! І ланцюги йому з рук поспадали.»

Ці вериги зберігалися в Єрусалимі, у 439 році патріарх Ювеналій подарував їх імператриці Євдокії, котра перевезла святиню до Константинополя і подарувала своїй дочці Євдоксії. Коли Євдоксія, донька Євдокії та візантійського імператора Теодора, виходить заміж за Валентина 3, переїхавши до Риму, вона облюбовує пагорб, з якого відкривався чудовий краєвид на форуми та Колізей і купує будинок якогось аристократа, побудований в 2 столітті. Саме він і став основою  закладеного тут мартирію (культової споруди, в якій або був похований мартирій – мученик (такий переклад слова ), або зберігалися знаряддя його тортур.

DSCN4506 [HDTV (720)]

Так ланцюг св. Петра опинився у Римі. Євдоксія подарувала його папі Льву І. За переданням, коли папа Лев узяв обидва ланцюги – той, що зберігався у Римі, і привезений з Єрусалима, вони нерозривно об’єдналися в один. Цей знак ув’язнення апостола Петра та його страждань нині можемо бачити під центральним вівтарем церкви у прозорій дароносиці.

DSC_6893 [HDTV (720)]

Кожен, хто відвідує Сан П’єтро ін вінколі, іде ще й на зустріч із Мойсеєм Мікеланджело.

DSCN4505 [HDTV (720)]

У базиліці знаходиться надгробок папи Юлія ІІ, який мав за монументальністю перевершити всі відомі до того часу – Мікеланджело планував спорудити композицію із 42-х скульптур! Проте втілити вдалося лише Мойсея та Рахіль і Лію – персонажів Старого Заповіту обабіч пророка. Викликає певний подив голова пророка – Мойсей зображений із двома «рогами», що символізують Боже осяяння. Це не єдине зображення такого штибу – Мойсея, автора біблійного п’ятикнижжя,  традиційно зображували з «ріжками» – так хибно переклали оригінальний текст «cornutam», що значить – «осяяний», проте корінь слова «cornu» потрактували як «ріг», і замість сяйва скульптурний Мойсей має роги.. В оригіналі давньоєврейського тексту вживається слово qâran - kaw-ran‘ - to push or gore; figuratively rays: – have horns, shine – утворювати форму клину -  сяяти, випромінювати..

Вихід 34: 29,30 І сталося, коли сходив Мойсей з гори Сінай, а обидві таблиці свідоцтва в Мойсеєвій руці при сході його з гори, що Мойсей не знав, що лице його стало променіти, бо Бог говорив з ним.30 І побачив Аарон та всі Ізраїлеві сини Мойсея, аж ось лице його променіло, і вони боялися підійти до нього!… 35 І бачили Ізраїлеві сини лице Мойсеєве, що променіло лице Мойсеєве. І Мойсей знов накладав покривало на лице своє аж до відходу свого, щоб говорити з Ним.

  cornu

На стелі – фреска початку 18 століття з історією про вериги Петра.

DSC_6895 [HDTV (720)]

Ліворуч – поховання відомих флорентійських скульпторів..

DSC_6887 [HDTV (720)]

Назагал церква не вражає розкішшю.

DSC_6886 [HDTV (720)]

Вражає мистецьким скарбом і святістю реліквій, у ній уміщених.

 DSC_6888 [HDTV (720)]

Наша подорож триває..

3210загальна кількість відвідувань,1відвідувань сьогодні

4 Коментарі
 • Анжела Горпинчук
  Опубліковано 10:46h, 09 Червень Відповіcти

  ДЯКУЮ!!!
  Дуже цікаво почути по ріг Мойсея. Колись також звертала увагу на таку анатомічну ненормальність святого і вже не пригадаю хто саме з богословів переконав мене, що то був саме ріг натуральний, а не випромінювання чи сяйво. Ріг у Біблії – символ сили і влади, приміром є таке в 1Сам.2:1: “І молилася Анна та й проказала: “Звеселилося Господом серце моє, мій ріг став високим у Господі! Розкрилися уста мої на моїх ворогів, бо радію з спасіння Твого!” Або: ” Із ним Моя вірність та милість Моя, а Йменням Моїм його ріг піднесеться” (Пс.88:25). У Енциклопедії Брокгауза, на жаль, пояснення не знайшла :( о. Вячеслав також думає, що роги були реальними. Дякую за Ваше дослідження, знову підігріли мій інтерес до вивчення цього питання.

  Безмежно вдячна за детальну розповідь Вашої з пастирем Тарасом мандрівки!!!

  • Леся Романчук
   Опубліковано 19:09h, 09 Червень Відповіcти

   Щодо Мойсеєвих рогів – аналіз провів о.Тарас, я б сама не ризикнула, хоч і знала, що це помилка перекладу. Такі речі потребують професійного підходу у вивченні. Вважаємо, що про такі речі треба писати, бо щирокому загалу вони відомі мало.

 • Анжела Горпинчук
  Опубліковано 17:51h, 08 Липень Відповіcти

  Пані Лесю, дякую ще раз! Неправильно витрактувала слова о.Вячеслава. Насправді він так само переконаний, як і Ви, і пастир Тарас, що то таки сяйво. Дякую ще раз. Закрила для себе ще одне питання :), звісно ж, з Вашою поміччю. Ви така молодець, що досліджуєте і ділитеся з загалом такими насправді дуже важливими моментами! Захоплююся Вами! Дякую, дякую і ще раз безліч разів ДЯКУЮ!!!

  • Леся Романчук
   Опубліковано 19:34h, 08 Липень Відповіcти

   Дуже приємно прочитати, що Ви погоджуєтеся.. Часом бувають помилки перекладу, які стають джерелом суперечок. Але на те ми досліджуємо Писання, щоб аналізувати і проливати світло істини.. Але о.В’ячеслав у цих питаннях для мене абсолютний авторитет.

Додати коментар