Вхід

Наші обручки – символ віри і вірності

Наші обручки

 

Цій традиції – 2 тисячі років.

Вражаючий за своєю глибиною і символікою знак – поєднання двох рибок на якорі, що переходить угорі у хрест, – карбували на внутрішньому боці своїх обручок ранні християни.

У християнській традиції якір – кітва – є символом надії. Св. Іоанн Златоуст пише: „Свята Христова церква у світі є те, що корабель у морі. Господар цього духовного корабля сам Всемогутній Бог Отець. Кормчий – Єдинородний Син Його, сприятливий вітер – Дух Святий. Дно й основа цього корабля є віра у Святу Трійцю. Щогла – святий Хрест Христів, вітрила – любов, якір – надія”.

Як поетично, як трепетно, як радісно…

Що є для корабля у морі якір? Надія на порятунок. Судно кидає якір, прибувши із далеких мандрів до своєї гавані, кітвою єднається із рідною землею. Капітан наказує віддати якір у лиху негоду, щоб корабель тримався місця у бухті, щоб не викинув його на скелі лютий шторм.

Якір нашої віри утримує душу у морі спокус, рятує під час духовних штормів, коли терзають сумніви, крає горе, підкрадається відчай.

Якір є одним із давніх символів християнства, символом мучеництва одного із перших християнських святих – св. Климента Папи Римського, що з наказу імператора Траяна загинув за віру в Христа наприкінці І століття нашої ери на теренах України, у Херсонесі, у водах Козачої бухти поблизу Севастополя. Климент прийняв смерть розіп’ятим на якорі. Коли звістка про мученицьку загибель Папи Климента, четвертого римського єпископа після св. Петра, прийшла до апостольської столиці, на престолі підземної церкви, де він правив, викарбували якір – «святоклиментіївську кітвицю».

Престол св. Климента у підземній церкві св. Климента, Рим

Престол св. Климента у підземній церкві св. Климента, Рим

Зображення риби є давнім символом християнина, а поєднання якоря і двох рибок є знаком подружньої вірності та надії на спільне спасіння у Христі.

Єдине зображення цього знака є у катакомбах Домітілли у Римі.

Нічого випадкового у житті не буває, всяка випадковість глибоко спланована на небі, не маймо у цьому жодного сумніву.

Той, хто читав «Місто карликів», зауважив на обкладинці четвертого тому дивний знак… Уважно прочитавши до кінця, зрозумів його значення – Срібний Хлопчик, чоловік героїні твору Софії Орест приносить дружині медальйон із зображенням двох рибок на якорі.

Книга написана у 2012 році. У червні 2012-го я побувала у Римі. Основною метою поїздки було відвідання церкви св. Климента, щоб на власні очі пересвідчитися у тому, що це – історичний факт, а не вигадка, якими деякі псевдоісторики наповнюють свої томи.

Оскільки організовувати мої поїздки нікому, довелося мандрувати старим перевіреним способом – через турфірму. Серед сотень туристичних пристановищ у Римі випадково (!) обрали невеликий і затишний готель на околиці, поблизу Віа Аппіа – «Каса Домітілла». У перекладі назва означає «Дім Домітілли». Поруч – катакомби Домітілли. Катакомби – місце захоронення ранніх християн. Річ у тім, що язичники римляни своїх покійників спалювали, поховання у межах міста були суворо заборонені. Християни ж віддавали померлих землі. Тому вдавалися на спосіб: заможні віруючі влаштовували на своїх землях таємні підземні поховання.

catacomby domitilly5

Оскільки турист – це істота, яка прагне за короткий термін перебування в країні побачити максимум, спекотного червневого дня 2012-го року ми рано-вранці подалися до не передбаченого маршрутом туристичного об’єкту – катакомб, вхід до яких знаходився за кілька метрів від нашого готелю. Як і слід було чекати, музей іще не відчиняли, але поблукати подвір’ям дозволили.

catacomby domitilly6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перше, що потрапило мені на очі, було дивне зображення – дві рибки, посередині хрест і щось подібне на якір. За рефлексом туриста клацнула фотоаппаратом.

catacomby domitilly4

Італійка, що замітала двір, ламаною італо-англійською пояснила, це – символ одруження. Рибки, хрест, якір… Якір? Якір у мене асоціювався з іменем Климента. Що робить святоклиментіївська кітвиця в катакомбах християнки на ймення Домітілла? Що тут спільного?

Туристу ніколи особливо заглиблюватися у суть – на нас чекала екскурсійна програма. Розбиратися із дивним символом довелося вже удома. Отоді й розпочала пошуки. Хто вона, ця Домітілла? Розпитала у всевідаючого дядька Гугла. І виявила неймовірне!

«Флавія Домітілла, сестра імператора Доміціана, дружина… Тіта Флавія Климента, римського єпископа, закатованого у 97 році в Херсонесі…»

Дружина? Дружина Папи Римського? Хіба це можливо?

Та дружина, чому ж ні! Це були ранні християни, вони одружувалися, народжували дітей, целібат виник через багато століть як спосіб не ділити церковні землі та майно між дітьми священиків, нічого спільного із Святим Письмом не має. Тому єпископи одружувалися. А в часи ранньої церкви охрищувалися вже одружені люди, і ніхто не змушував їх розлучатися, бо сім’я і шлюб – Господнє запровадження, а целібат – церковна практика, запроваджена людьми.

Домітілла – дружина Климента. Саме тому в її катакомбах цей знак шлюбу і подружньої вірності – символ мучеництва чоловіка і жертовної вірності дружини.

То як вам ця невипадкова випадковість? Я їхала до Риму шукати сліди Климента, а турфірма «випадково» оселила мене в Домі Домітілли! Шукала чоловіка, а жила в будинку його дружини! І ще зовсім випадково потрапив мені на очі знак, що існує в єдиному примірнику в отих катакомбах!

У Бога не буває випадковостей.

Коли ми з Тарасом вирішили одружитися, він запропонував замовити обручки із викарбуваним символом віри та подружньої вірності, якому вже 2 тисячі років. Ми зробили це. Нехай відроджується давня чудова традиція.

ryby2

2087загальна кількість відвідувань,1відвідувань сьогодні

1Коментар
  • Іра
    Опубліковано 06:22h, 28 Травень Відповіcти

    Я у захваті – живий сюжет для наступного роману, роману, довжиною у життя….

Додати коментар